Grunt to bunt!

Temat: Instalacja TV - dom jednorodzinny
Witam, w związku z planowanym na 2013 rok zakończeniem nadawania analogowej telewizji naziemnej chciałbym prosić o radę w sprawie zmiany instalacji antenowej.

Obecnie posiadam: 2 telewizory, jeden podłączony do anteny siatkowej (TVP1, TVP2, Polsat-słaby odbiór), przy drugim mam tuner Ferguson AF 2818SE, który dostaje sygnał z przełącznika disecq z dwóch konwerterów single zamontowanych do czaszy SAT 90cm. (nie posiadam programatora ani czytnika kart, z anteny SAT odbieram tylko kanały FTA)

Potrzebuję: jak najbardziej rozsądnego ekonomicznie rozwiązania tak aby na obu telewizorach mieć kanały z anteny satelitarnej + TVP1 i TVP2 i żeby po 2013 nadal wszystko działało jak należy, bardzo mile widziany przybliżony kosztorys oraz schemat instalacji.

Współrzędne miejsca: 50.4285N 21.7495E (Nowa Dęba) dom jest raczej nisko położony więc mogą występować przeszkody terenowe
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1565267.htmlTemat: instalacja elektryczna w domku jednorodzinnym
czy zamieszczony przezemnie schemat instalacji jest prawidłowy,dodam że to ma być instalacja na jednej kondygnacji....reszta domu by ła okablowana już daawno pozostało tylko jedno piętro do okablowania....reszta domu ma zabezpieczenia topikowe,20A na każda faze.........zabezpieczenie przedlicznikowe wynosi 63A.......czy w moim schemaci nie ma błędów w sztuce?proszę o opinie.


Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1552571.html


Temat: Schemat elektryczny instalacji alarmowej w domu jednorodzinn

Witam robię projekt instalacji alarmowej opartej o sterownik PLC dla domu jednorodzinnego. Problem w tym że nie potrafię wykonać schematu połączeń takiej instalacji elektrycznej. Byłby ktoś z was w stanie do tych założeń narysować schemat elektryczny, który pozwoli mi na zrealizowanie tego projektu w praktyce.
Tego to ja w ogóle nie rozumiem. Bo to jest drobiazg. Kolego, po co to rysować. Wejdź na stronę SATELA , tam znajdziesz instrukcje obsługi systemów alarmowych i schematy. Jeszcze wskazówki.
Na podstawie twoich założeń, ja nie potrafię narysować schematu. Bo to się kupy nie trzyma.Nawet logicznie, elektrycznie. Twoja kombinacja, z zasilaniem czujek z innego źródła to coś niezrozumiałego. Musisz zapisać się na darmowe szkolenie o alarmach. Zdobędziesz wiedzę, jak do tego sie zabrać.

Ocena przedsięwzięcia. Błąd w sztuce kolego. Może ma to sens, jeżeli belfer dał ci rozkaz żeby to zrobić. Tak dla wprawy w programowaniu PLC.
Kolego – sterownik PLC się do tego w ogóle nie nadaje. Nawet prymitywnego alarmu na tym nie zrobisz. Nie mówiąc o wysokiej cenie. SATEL jest lepszy i bez porównania tańszy.
Bronek
Ps. Dziś system bez pamięci zdarzeń i rejestracji w czasie rzeczywistym to pomyłka. Nawet nie zdiagnozujesz uszkodzonej czujki.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1686543.html


Temat: Podłączenie tablicy na TN-S
Już wszystko wiem:) Pogrzebałem w swoich dokumentach i znalazłem projekt innej instalacji elektrycznej w domku jednorodzinnym, opierając się na nim zrobię tę instalacje. Jedynie martwi mnie to co mówiliście o tej jednej różnicówce. Muszę porozmawiać z inwestorem aby zakupić jeszcze 3 różnicówki.
Tę 3 fazową podłączyć pod gniazdo 3 faz w garażu.
Jedną pod gniazda na parterze.
Drugą pod gniazda na piętrze.
Trzecią pod oświetlenie całości.

Zastanawiam się tylko nad ewentualną czwartą różnicówka, która by byłą bezpośrednio pod kuchnie, nie ma tam kuchenki 400V.

p.s Mogę podłączyć kabel PE do oświetlenia schodowego z innego kontaktu, np od pokoju obok?właśnie tak??

Co sądzicie o tym.

Gotowy schemat opierający się na proojekcie który znalazłem zamieszcze jutro. Dziś nie mam już czasu.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1567598.html


Temat: Wymiana całkowita instalacji w domu jednorodzinnym
Witam
szykuje mi się wymiana całkowita instalacji w domku jednorodzinnym, moc przyłączeniowa jaka mam to 9 KW zabezpieczenie za licznikowe B3x25A i przedlicznikowe B3x20A wszystko podłączone w skrzynce przyłączeniowej na zewnątrz budynku. Wymianę instalacji zacznę za bezpiecznikiem przedlicznikowym w stronę rozdzielni głównej(wiadomo z tego miejsca mogę już działać) gdzie kable będą się rozchodziły do garażu i do domu(poniższy schemat instalacji zamieszczam w linku) i dlatego zaczynają się moje pytania:

1. Jaki kabel od bezpiecznika do rozdzielni głównej do różnicówek na garaż i dom o średnicy YDY 4x4mm2
2. Czy na garaż zastosować różnicówkę B3x20A 30mA
3. Na dom różnicówkę B1x20A gniazda i B1x10A oświetlenie wszystkie róz.30mA
4. Czy listwa N w rozdzielni może być przyłączona za różnicówką i listwa PE w rozdzielni oddzielnie do uziomu
5. Oczywiście kable do gniazdek 2x2,5 mm2 i na oświetlenie 2x1,5mm2 + Lgy 2,5 jako PE


Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1528852.html


Temat: Instalacja DVB-T w domu jednorodzinnym na bazie Cyfry+
Witam.
Chciałbym zasięgnąć porad doświadczonych w tym temacie.
Mój problem polega na tym, iż staram się zaprojektować instalacje DVB-T opartą na dekoderze Cyfry + (Philips 7201). Dodam też, że nie zdołałem znaleźć podobnego topicu, który wyczerpał by ten temat w stopniu zadowalającym.

Narysowałem sobie schemat jak to ma mniej więcej wyglądać:


Mam kilka pytań związanych z tym zagadnieniem.
1) Czy jest w ogóle sens rozdzielania sygnału, wychodzącego z wyjścia antenowego dekodera, na 4 (cztery) oddalone od siebie o kilka, kilkanaście metrów odbiorniki TV?
2) Jeżeli odpowiedź na pierwsze pytanie jest pozytywna to czy schemacik, który sobie naszkicowałem, jest w miarę poprawny?
3) Jeżeli schemat jako taki po większych poprawkach nadawałby się to czy dekoder nie zagłuszy wzmocnionego sygnału i wypuści sygnał słabszy od wejściowego?
4) Czy dekoder w ogóle wypuszcza z antenowego wyjścia sygnał naziemnej telewizji cyfrowej rozkodowany i zrozumiały dla odbiorników bez dekoderów MPEG-4?

Wszelkie sugestie oraz porady mile widziane. Dodam tylko, że mieszkam pod mazowieckim Piasecznem, sygnał DVB-T odbieram z RTCN Raszyn i jest dość silny.

Dzięki i pozdrawiam.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1486691.html


Temat: Schemat Instalacji Elektrycznej Domu Jednorodzinnego
Poszukuje Schematu Instalacji elektrycznej dowolnego domu jednorodzinnego lub mieszkania. Potrzebne jest mi to do szkoły a nie za bardzo potrafię to zrobić. Z góry dziękuję za Odpowiedzi:)(Schematy Mile Widziane:))

Schematów w sieci jest bardzo dużo, jednak potrzebne są chęci!
Brak widocznego wkładu pracy własnej-> Kosz.
Regulamin p. 16
[Akrzy]
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1491454.html


Temat: Domowa instalacja elektryczna - schemat
Witam!
Robię remont w domu i przy okazji wymieniam instalację elektryczną ponieważ jest 2 przewodowa;/

Mój dom (wolnostojący domek jednorodzinny):

- pokój biurowy
- pokój dzienny (kominek ze sterowaniem elektronicznym)
- kuchnia (lodówka, mikrofalówka, kuchenka z piekarnikiem elektrycznym)
- łazienka (pralka)
- korytarz
- sypialnia
- garaż z warsztatem elektronicznym
- oświetlenie zewnętrzne + dzwonek

Jak to najlepiej podzielić na obwody i jakie dać zabezpieczenia, żeby było zgodnie z normami i przede wszystkim bezpiecznie?

Do mojego domku dochodzą 4 przewody: L1, L2, L3, N

I kilka pytań:
Czy stosowanie ogranicznika przepięciowego daje efekty adekwatne do ceny? i czy w ogóle jest sens go montować?
Jak wykonać PE?
Czy stosować listwę wyrównawczą i podłączać do niej rury od wody, kable sygnałowe, wanne itp? a całość do PE?
I czy listwa PE to to samo co wyrównawcza? czy muszą być 2?
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1425995.html